top of page

Skalné lezenie

Chránený prírodný výtvor na území  Pieninského národného parku tvorí cca 63 hektárov a predstavuje ucelený komplex vápencových skál a sutín so vzácnou flórou a faunou. V typicky bralnatom reliéfe, najmä na chrbte a južných i juhozápadných úbočiach, sú skupiny bizardných skalnatých veží i skál (Biela, Červená, Sovia, Končistá, Hrubá), žľaby, bezvodé krasové dolinky (Široká, Hlboká) a vápencové zosypy.
 
V skalách sú viaceré chodby, dutiny a jaskyne. Najznámejšia jaskyňa je  Aksamitka  v Červenej skale, Brestová diera pri Bielej skale a asi 30 m dlhá Zbojnícka jaskyňa pod Hrubou skalou, ktorú poznáme podľa 5 m 
vysokého skalného okna nazývaného Zbojnícka brána. Menšie dutiny a jaskyne sú zvyškami väčších podzemných priestorov, ktoré sa zavalili. Jaskyne boli známe miestnemu obyvateľstvu už v rannom stredoveku. Ak máte radi tiesňavy a kaňony, určite Vám odporúčame navštíviť prírodnú rezerváciu Jarabinský prielom. Jedná sa o neveľké údolie okolo potoka Malý Lipník. Údolie má charakter tiesňavy až kaňonu podľa toho, v ktorej časti prielomu sa nachádzate. Jarabinský prielom, niekedy nazývaný aj ako Jarabinské tiesňavy, leží severne od obce Jarabina neďaleko Litmanovej . Spraviť si sem výlet Vám nezaberie veľa času. V podstate sa jedná o ľahkú turistiku, ktorá je vhodná aj pre menšie deti. Jedine, kedy treba dávať trochu pozor, je pri vchádzaní z lúky smerom ku prielomu, kde turistický chodníček vedie strmším svahom.

bottom of page